Seyahat İçin Para Tasarrufu Önerileri

Tatil demek, masraf demek, diye düşünenlerden misiniz? Yapacağınız bir haftalık tatil, bir aylık maaşınıza karşılık geliyor ve bütçenizi zorluyorsa bazı pratik bilgilere ihtiyacınız var demektir. Hem günlük yaşantınızda hem de tatilinizi planlarken bazı önlemler alırsanız maddi sıkıntılar yaşamadan da harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Masraflarınızı kısın

Gün içinde para harcadığınız yerleri bir düşünün. Gerçekten gereksiz olduğunu göreceğiniz bir sürü harcamanız olduğundan eminim. Örneğin ofiste karnınız acıktığında markete uğrayıp aldığınız abur cuburlar. Bunlar hem vücudunuza hem cebinize zararlı. Eminim, bir elma da tüm o abur cuburların yerini tutacaktır. Bu size büyük bir masrafmış gibi gelmeyebilir ama, bir yıl boyunca abur cubura vereceğiniz parayı hesapladığınızda siz de şaşıracaksınız.

Zamanlamayı iyi yapın

Tabii biraz da esnek olun. Yaz sezonunda ucuz uçak bileti bulmakta zorluk çekersiniz, oteller aylar öncesinden dolmuştur. En önemlisi de keşfedeceğiniz şehir ağzına kadar turist dolu olacaktır. Bunun için sezon geçişlerini tatil olarak değerlendirmeniz çok mantıklı. Uçak biletinizi çok önceden satın alabilir, sezon dışında bir odaya neredeyse yarı fiyatına sahip olabilirsiniz. Üstelik büyük kalabalıklardan kaçabilir, dilediğinizce gezebilirsiniz.

 shutterstock_45988072

Uçak biletlerine dikkat

Şunu iyi bilin ki hafta sonları uçak biletlerinin göreceli olarak daha pahalı olduğu zamanlardır. Eğer esnek tarihlere sahipseniz ve hafta içi uçmak tatilinizi mahvetmeyecekse çok daha ucuza uçak bileti bulabilirsiniz. Bazı zamanlar hafta sonu alabileceğiniz ekonomik sınıf bilet yerine hafta içi business-calss uçak bileti bile alabilirsiniz. Tatilin en büyük masrafı olan uçak biletini ucuza almak için internette iyice araştırın. Karşılaştırma sitelerini karıştırın. Çok uzun saatler havaalanında bekleme yapmadan aktarmalı ve çok daha ucuz uçuşlar bulmak da mümkün.

 shutterstock_61125337

Pansiyonları tercih edin

Lükse düşkünlüğünüz yoksa, tatil boyunca başınızı sokacak temiz bir oda da ihtiyacınızı karşılayacaksa, öğrenci yurtlarını ya da pansiyonları tercih edebilirsiniz. Neredeyse üç katı miktarda para ödeyip çok lüks bir otelde kalmaktansa böyle butik otellerde çok ucuza, güvenli bir şekilde konaklayabilirsiniz. Üstelik bazı pansiyon ve yurtlarda yöresel kahvaltı imkanına bile sahip olabilirsiniz. Ancak pansiyonlar ve yurtlar konusunda dikkat etmeniz gereken tek şey iyi bir araştırma yapmaktır. Gideceğiniz yerde daha önce konaklayan kişilerin tavsiyelerini internetten mutlaka okuyun.

Yemek mühim bir mesele

Özellikle tatil beldelerinde ve otellerde yemek yemek tahmininizden daha pahalıya çıkacaktır. Konakladığınız yerde bir mutfak varsa çok şanslısınız. Çünkü şehirde herhangi bir marketten malzeme satın alıp, kendi zevkinize göre yemekler yapabilirsiniz. Bu yemek işini en ucuza halletmenin bir yoludur. Diğer bir seçenek ise fastfood restoranlarında yemek yemektir; ancak bunu tabii ki tavsiye etmiyorum. Buralarda yemekler sadece ucuzdur. Sağlıklı bir öğün istiyorsanız, marketlerin şarküteri bölümlerine gidip nefis sandviçler hazırlatabilirsiniz. Ya da malzemeleri satın alıp bir parka gidin ve kendinize harika bir piknikte ziyafet verin.

 shutterstock_97515764

Şehrin bedava yanları

İstisnasız her şehirde bedava ya da çok ucuza etkinliklere katılabilir, pek çok tarihi ya da kültürel değeri keşfedebilirsiniz. Pek çok kentte sadece bahşiş alarak yürüyüş turları düzenleyen topluluklar var. Çok az bir miktar ödeyerek katılabileceğiniz pub-crawl’larda bölgenin en özel içkilerini çok ucuza tadabilir, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz, eğlencesi de cabası! Müzelerin hemen hepsinde halk günü uygulaması vardır. Gitmeden önce mutlaka araştırın. 30 Euro vererek göreceğiniz sergileri bedavaya getirirseniz iki öğün yemeğinizi çıkarabileceğinizi unutmayın. Gittiğiniz şehirde yapılacak etkinlikleri de takip edin. Bu kadar çok ücretsiz konser, tiyatro, dans gösterisi gördüğünüzde şaşıracaksınız. Üstelik parklar, bahçeler ve doğal güzellikler de her zaman bedava!

Tatili ucuza getirmenin yüzlerce yolu var. Siz tasarruf yapmak için hangi yöntemleri uyguluyorsunuz. Paylaşın, herkes faydalansın!

Advertisements