Dünyanın En Güzel Milli Parkları

Doğa ananın bize sunduğu güzellikleri ne kadar koruyabiliyoruz, bu tartışılır ama dünyada hâlâ güzelliğini ve doğallığını koruyan pek çok park var. Bu güzellikler elimizden gitmeden dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış bu güzel milli parkları sizlerle paylaşalım istedik.

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Ülkemizin cennet köşesiyle başlayalım. Bolu, Zonguldak ve Düzce arasında bulunan bu doğa harikası park hem devletin hem de insanların koruması altında. 1969 yılında milli park ilan edilen Yedigöller, 2.019 hektar alana sahip. Sakinlik ve huzura kavuşmak isteyenler buraya mutlaka uğramalı.

 Abant_Yedigöller_Bolu_otelcom

Kruger Milli Parkı – Güney Afrika

Vahşi yaşam denince akla gelen Güney Afrika’nın en meşhur ve en güzel bölgelerinden birinde bu park. Ayrıca18,989 km2’lik alan genişliği ile dünyadaki en büyük milli parklardan biridir de. Resmen 1926 yılında milli park olarak ilan edilse de 1898 yılından beri zaten koruma altında tutulmuş. Binlerce vahşi hayvanı doğal ortamında görmek istiyorsanız burayı mutlaka ziyaret edin.

kruger_otelcom

Hortobágy Milli Parkı – Macaristan

Burası doğal olmasının yanında tarihi ve kültürel değeri sayesinde de milli park olarak koruma altına alınmış. 1973 yılında milli park olma statüsü kazanan Hortobágy, 800 km² alana sahip. Burada köylüler doğal ve geleneksel hayatlarını devam ettiriyor. Siz de yeni bir kültür keşfetmek, doğal güzelliklerle büyülenmek isterseniz mutlaka bir uğrayın.

 hortobagy_otelcom

Iguazú Milli Parkı – Arjantin

550 km2’lik bir alana dağılan bu eşsiz doğal güzellik, Güney Amerika’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri.1934 yılında beri koruma altında olan milli parkta kırmızı sularıyla dikkat çeken Paraná Nehri ve şelaleler dikkat çekiyor.

 ıguazu_otelcom

Snowdonia Milli Parkı – Britanya

Wales’te bulunan bu alan, 1951 yılında milli park ilan edildi. Bölgede görebileceğiniz en eski ve en doğal yaşam alanı olarak dikkat çeken Snowdonia 2,170 km2 alana sahip. Burada 838 farklı doğal meydanı keşfedebileceksiniz.

 snowdonia_otelcom

Dünyada yüzlerce koruma altına alınmış doğal alan var. Siz, bunlardan hangilerini biliyorsunuz, hangilerini ziyaret etmek isterdiniz?

Advertisements