Dört Mevsim Gezilecek Yerler

Dünyanın her yerinden dört mevsim turist toplayan güzel ülkemizin tadını biraz da siz çıkarın. Bu sonbaharda hiç görmediğiniz güzellikleri görmek, uzak kaldığınız kültürleri ve yaşam şekillerini keşfetmek için planınızı hemen yapın. Doğal ve tarihi güzellikleriyle sizleri bekleyen harika destinasyonlardan bazılarına hemen göz atalım…

Şirince

Ege’nin doğal güzellikleri içinde bir Rum köyü. İzmir’de Efes harabelerini gördükten sonra 8 km daha doğuya giderseniz bu harikalar diyarına ulaşabilirsiniz. Üzüm bağları, şeftali bahçeleri, şarap üreticileri, mistik hikayeleriyle sizi kendine bağlayacak Şirince.

 Sirince. Turkish village.

Hasankeyf

Kültürlerin kavşak noktası olarak da adlandırılan Hasankeyf, Batman ve Mardin arasında, Ilısu Barajı yakınlarında bulunuyor. Binlerce yıllık geçmişine rağmen hâlâ dimdik ayakta olan Hasankeyf’te Doğu Akdeniz, Mezapotamya, Roma ve Bizans kültürlerine ait pek çok öğeyi birlikte görebileceksiniz.

 hasankeyf_100623727

Pamukkale

Ege’nin beyaz incisi Pamukkale’de dünya harikası travertenlerde dolaşabilirsiniz. Kaynak suların kireçlenmesiyle oluşan bu doğal güzellik her geçen yıl beyazlığını kaybediyor, o yüzden elinizi çabuk tutun ve bu güzellik tamamen yok olmadan bu eşsiz yeri görün. Gitmişken Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi’ni de dolaşmadan ayrılmayın.

 pamukkale 3

Amasra

Şehir yaşamından sıkılanların, tatilde kafa dinlemek isteyenlerin gidebileceği harika bir Karadeniz kasabası. Yemyeşil tepelerden gökle birleşen denize bakarak huzur bulacaksınız. Ayrıca şehirde tarihi kaleyi, müzeyi ve Cenova Şatosu’nu da görebilirsiniz. Amasra’dan sakın ola balık yemeden dönmeyin. Çakraz’da yediğiniz balığın tadını hiçbir yerde bulamayabilirsiniz.

 Amasra

Alaçatı

Yaz aylarında kalabalık bir turist akınına uğrayan bu şirin kasaba, Eylül ayının gelmesiyle sessizliğe bürünüyor. Eski anadolu evleri, arnavut kaldırımlı sokaklar, cumbalı binalar, yel değirmenleri ve rüzgâr gülleri, sonbaharda Alaçatı’ya gelip kafa dinlemek isteyen ttailcilere sessizliğin ve doğanın keyfini yaşatıyor.

 Windsurfing in Alacati, Cesme, Turkey

Mardin

Tarihi dokusuyla sizi büyüleyecek bu şehri gezmek için sonbaharı beklemek çok doğru bir seçim olur. Dar ve yokuşlu sokaklarında keşfe çıkacağınız Mardin’den ayrılmadan önce mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Deyrulzafaran Manastırı, Mardin Çarşısı ve Kasımiye Medresesi de var. Gelmişken Cercis Murat Konağı’nda Mardin mutfağının lezzetlerini de tadabilirsiniz.

 mardin_89634856

Palamutbükü

Sonbahar tatilinizi Datça’nın huzurlu doğasında geçirmeye karar verdiyseniz Palamutbükü’ne uğramadan gitmeyin. Hava soğuk demeden bu cam gibi denize mutlaka girin. Yapamıyorsanız, balık tutun ya da tekne turuna çıkın. Ancak bu köyün nimetlerinden mutlaka bir şekilde faydalanın.

palamutbükü, datça

Bozcaada

Yaz aylarında bile çok fazla artmayan bir nüfusa sahip Bozcaada, özellikle sonbaharda kusursuz bir hale bürünüyor. Bağbozumu şenliklerine de denk gelirseniz şansınız yaver gidiyor demektir. İşçilerin traktörlerine binip bağlara gidip üzüm toplayabilir, dünyaca ünlü şarapların tadına bakabilirsiniz. Akşamları da güzel bir Ege sofrasında yöresel lezzetleri tatmayı unutmayın.

 bozcaada

Safranbolu

Ev mimarisiyle ünlü bu güzel kenti keşfe çıkın. Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini bir arada görebileceğiniz bu eşsiz kent sizi tarihin sayfalarında gezdirecek.

 Safranbolu

Sizin de gidip gördüğünüz, tavsiye edebileceğiniz yerler varsa bizimle mutlaka paylaşın!

Advertisements