Seyahat Ederek Geliştirebileceğiniz Kariyer Özellikleri

Tatile çıktığınızda aklınıza son gelen şey kariyerinizdir herhalde. Seyahat ederek kendimi işimde nasıl geliştirebilirim ki, diye sormayın. Eğer düşünürseniz çıktığınız seyahatlerin iş yaşamında size nasıl yetenek ve yetkinlikler kazandırdığını görebilirsiniz. İşte bu yeteneklere birkaç örnek…

Zaman Yönetimi

Tatile çıktığınızda uykunuzdan bile kısıp, gittiğiniz yeri daha çok keşfetmeye hazır olursunuz, değil mi? Bu sınırlı günleri öyle bir planlarsınız ki, bir dakikayı bile boşa harcamazsınız. Hatta kiminizin elinde bir günlük programı dakika dakika yazılmış olarak bulunur. İşte zamanı iyi değerlendirmek için doğal yöntemlerle öğrendiğiniz zaman yönetimi, iş hayatınızda da size pek çok şey katıyor esasında. Çalışırken de zamanı iyi bölerek, iş planınızı aynen seyahat planınızda olduğu gibi düzenler, bu plana uyarak zamandan kazanmayı öğrenirsiniz.

 Image

Sosyal ve İletişimsel Beceriler

Özellikle yalnız seyahat edenlerdenseniz, gittiğiniz yerlerde konuşmayı unutmamak, yol-yordam sormak, en azından yemek siparişi vermek için insanlarla, tanımadığınız pek çok insanla iletişime geçersiniz. Hatta bazen kendinizi tanımadığınız bu insanlarla kahve içip siyaset konuşurken bile bulabilirsiniz. Sosyal olmayı seyahatte öğrenenler, iş hayatında sosyalleşirken de hemen hiç sorun yaşamazlar. Gördünüz mü, seyahat insanı daha dışa dönük yapıyor.

 Image

Yabancı Dillerde Uzmanlaşma

Özellikle uluslararası bir firmada pek çok milletten insanla çalışıyorsanız, tatile gittiğiniz yerlerin dillerini öğrenmeniz işinize yarayacaktır. İnsan tabii ki her gittiği yerin dilini öğrenemez ama en azından selamlaşmayı ya da teşekkür etmeyi öğrenirseniz, döndüğünüzde o milletten biriyle kendi dilinde konuşmaya çabalamanız bile sizin için bir artı olacaktır.

Stres Yönetimi

Transit uçağı kaçırdınız, şehir içinde yanlış otobüse bindiniz, ayrıttığınız otel odası dolu çıktı, güneşli sandığınız hava birden yağmura çevirdi ve sandaletlerinizle öylece kalakaldınız. Tatilde insanın başına ne geleceği belli olmuyor. Tatile öyle bir psikolojiyle çıkıyorsunuz ki, dünyanın en kötü şeyi bile başınıza gelse, derin bir nefes alıp yolunuza devam etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Oysaki iş hayatınızda hiç de böyle anlayışlı değilsiniz. En ufak bir sorunda karnınıza ağrılar girebiliyor. Bol bol seyahat etmek sizi stres yönetimi konusunda da uzmanlaştırır, böylece çalışırken yaşanabilecek stresli anlara karşı doğal bir siper geliştirirsiniz.

Image

Takım Çalışması

Tüm işverenlerin işe alacakları kişilerde aradığı özelliklerden biri de takım çalışmasına yatkın olmaktır. Kalabalık seyahat etmek, turla geziye çıkmak hatta sadece bir arkadaşınız ya da eşinizle tatile çıkmak sizi takım çalışmasına daha da yatkınlaştırır. Çünkü yalnız olmadığınız zaman kendi istek ve duygularınızı geri plana atarak grubun ya da seyahat yoldaşınızın da isteklerini göz önünde bulundurursunuz. Toplu olarak yaptığınız etkinlikler sizi mutlu ve motive etmeye başlar. Geri döndüğünüzde de iş arkadaşlarınıza aynı düşünceyle yaklaşmaya başlarsınız.

 Image

Bir tatile çıktım ve kariyerim değişti, diyorsanız, siz de bizimle deneyimlerinizi paylaşın.

Advertisements