Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası’nı duymayanınız yoktur. Bunlar aslında Antik Dönemin Yedi Harikası’dır ve insan eliyle yapılmıştır. Bu yedi harika Mısır’daki Keops Piramidi, Mezopotamya’daki Babil’in Asma Bahçeleri, Olympia’daki Zeus Heykeli, Rodos Adası’ndaki Rodos Heykeli, Faros Adası’ndaki İskenderiye Feneri, Halikarnassos yani Bodrum’daki Kral Mausollos’un Mezarı, nam-ı diğer Halikarnas Mozolesi ve Efes Antik Kenti’ndeki Artemis Tapınağı’dır. Bu antik yedi harikadan günümüzde sadece Keops Piramidi ayaktadır. Diğerleri yangın, deprem veya savaş gibi nedenlerle tarih sahnesinden silinmişlerdir.

Günümüzde, hala ayakta olan veya yakın tarihte yapılan bazı muazzam eserler de muhtemelen yüzyıllar sonrasına kalacak. Hal böyle olunca yeni bir liste yapmak kaçınılmaz. 7 Temmuz 2007 tarihinde, İsviçre’deki bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet yoluyla yapılan bir oylama sonucuna göre Dünya’nın Yeni Yedi Harikası açıklandı.

1. Cichen Itza: İspanya’nın Yucatan Yarımadası’nda Kristoph Colomb öncesinde kurulmuş bir Itza Maya kentidir. Meksika’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Yukarı doğru daralan tapınaklar ve bu tapınaklara çıkan merdivenlerin fotoğraflarına muhtemelen aşinasınızdır.

 Image

2. Christo Redentor: Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde Corcovado Dağı üzerinde, açtığı kollarıyla bütün misafirleri selamlayan İsa heykelidir. İsmi Portekizcede “kurtarıcı İsa” anlamına gelir ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yılda tamamlanmıştır.

 Image

3. Çin Seddi: Dünya’nın en uzun savunma duvarıdır ve Gobi Çölü’ne kadar iner. Yakın zamana kadar Dünya’nın uzaydan görünen tek insan yapısıydı. Türk boylarına karşı savunmanın yanı sıra esir düşen beyleri çalıştırmak, ülkeden kaçışları önlemek ve ülkeyi birleştirmek amaçlarını da taşır.

 Image

4. Machu Pichu: Peru’da yer alan, bugüne kadar çok iyi korunmuş ve ayakta kalmış bir İnka şehridir. Şehrin 3000 basamağı vardır. İnkalı bir hükümdar tarafından 1450 yılı civarında inşa ettirildiği biliniyor ama neden inşa edildiğine dair kesin bilgi yok.

 Image

5. Petra: Ürdün’ün Lut Gölü ve Akabe kentleri arasında yer alan bir antik kenttir. Yeni yapılan kazılar sonucunda Petra’nın altında gizli bir bölüm olduğu ve buranın kral mezarı olarak kullanıldığı keşfedilmiştir. Kireç taşına oyularak inşa edilmiştir.

 Image

6. Kolezyum: İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bir arenadır. Amfitiyatro yapısındadır. Zamanında burada gladyatör dövüşleri düzenlenirmiş ve çeşitli tiyatro oyunları sahnelenirmiş. Bir kısmı depremlerden harap olsa da hala ayaktadır ve en çok turist çeken yerlerden biridir.

 Image

7. Tac Mahal: Bu yedi eser arasında belki de en romantiğidir. Hindistan’da Şah Cihan, eşi 14. çocuklarını doğururken öldükten sonra üzüntüsünden devlet işlerinden uzaklaşır ve kendini sanatla mimariye verir. Bir yıl sonra Tac Mahal’in temelleri atılmıştır bile…

 Image

Önceki listede yer alan Keops Piramidi bu listede yer almasa da Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. Diğer finalist adayları Yunanistan’daki Akropolis, İspanya’daki El Hamra Sarayı, Kamboçya’daki Angkor, Şili Paskalya Adası’ndaki Moai, Fransa’daki Eyfel Kulesi, İstanbul’daki Ayasofya, Japonya’daki Kiyomizu-dera, Rusya’daki Kremlin Sarayı, Almanya’daki Neuschwanstein, ABD’deki Özgürlük Heykeli, İngiltere’deki Stonehenge, Avustralya’daki Sydney Opera Binası ve Mali’deki Timbuktu’dur.

UNESCO bu yeni listeyi tanımadı ve Dünya’nın Yedi Harikası listesinin korunup benimsenmesine devam edileceğini açıkladı. Liste resmi olmasa da yeni harikalar konusunda haksız sayılmaz, değil mi? Dünyamız 7 maddelik listeye sığmayacak kadar çok harikayla dolu.

Advertisements