Dünyanın En Ünlü Mutfakları

Gittiğiniz ülkelerin yemeklerini de keşfetmeyi sever misiniz? Yurt dışına çıkınca aç kalanlardan mısınız; yoksa hiç bilmediği lezzetler arasında kendini kaybedenlerden mi? Her ülkenin kendine has bir mutfağı, baharatları, sosları ve pişirme yöntemleri var, tabii ki mümkün olduğunda dünyanın tüm mutfaklarından lezzetleri denemelisiniz. Sizler için dünyanın en iyilerini bir araya topladık, lezzet turunuzu planlamak için bu yazıdan faydalanabilirisiniz. İşte dünyanın en ünlü mutfakları…

1-İtalyan Mutfağı

Zeytinyağı’nın bol bol kullanıldığı hafif ve lezzetli Akdeniz yemekleri için İtalyan mutfağı doğru seçim. Yüzlerce sos ve peynir seçeneği bulunan mutfağın en önemli yemekleri arasında pizza ve makarna bulunuyor. Bu yemekleri “fast-food” olarak görmeyin; çünkü hem doyurucu hem tadı damağınızda kalacak kadar lezzetli olarak hazırlanan bu yemekler İtalya’nın değişmez tatları.

Image

2-Hint Mutfağı

Rengarenk baharatlarla hazırlanan biraz karmaşık ama çok leziz yemeklere sahiptir Hint mutfağı. Hindistan’a gittiğinizde sandalyede kibar kibar oturup çatal bıçakla yiyebileceğiniz yemekler görmeyi çok beklemeyin. Burada yemekler genellikle yerde ve elle yeniyor. Vejetaryen tatların yanı sıra, tavuk, balık, kuzu ya da keçi eti de Hint mutfağında oldukça kullanılıyor.

Image

3-İspanyol Mutfağı

Bol yağlı yemekleriyle meşhur olan İspanyol mutfağı da çeşitli baharatlarla yapılan soslarıyla dikkat çekiyor. Balık ve et ağırlıklı ana yemekler yapan İspanyollar yemeğin yanında kırmızı şarabı ya da meyveli şarap denen sangriayı içmeyi tercih ediyorlar.

Image

4-Fransız Mutfağı

Sanatın kalbi sayılan Fransa aslında mutfağıyla da çok ünlü. Peynir ve şarap geleneğini hayatlarımıza kazandıran Fransa’da günün her saatinde yemek yiyebileceğiniz binlerce restoran bulunuyor.

Image

5-Çin Mutfağı

Dünyanın her yerinde bir Çin restoranına rastalayabildiğimiz bu günlerde dünya nüfusunun üçte biri de Çin yemeklerini tercih ediyor. Çatal ve bıçak kullanımının olmadığı bu mutfakta her yemeğin yanında bir kase pirinç pilavı da servis ediliyor.

Image

6-Meksika Mutfağı

Acı sevenler için baharatlı lezzetler sunan Meksika mutfağında Maya, Aztek ve İspanyol mutfaklarından esinlenmeler fark edebilirsiniz. Tatlı ekmeğin yanında şimdiye dek adını duymadığını, yenebileceğini düşünmediğiniz yemekler de servis ediliyor. İguana, geyik, çıngıraklı yılan ya da çeşitli böcekler sunulan Meksika mutfağı oldukça ilginç tatlara sahip.

Image

7-Yunan Mutfağı

İtalyan mutfağıyla Türk mutfağının bir karışımı olan Yunan mutfağı da baharat ve zeytinyağı konusunda oldukça cömert. Gerek mutfak malzemeleri gerekse kültürleriyle çeşitli lezzetler yaratan Yunan mutfağı sizi tarihte bir geziye çıkarabilir.

Image

Advertisements