Sualtı Otelleri

Sualtı otelleri yüksek teknoloji ve maliyetle su altına inşa edilmiş otellerdir. Bu oteller size aralarında köpekbalıkları ve vatoslar olan binlerce deniz canlısını bir arada görme olanağı sunar. Denizin derinliklerindeki dünyayı seyrederek banyo yapabilir, kitabınızı okuyabilir ve tatlı rüyalara dalabilirsiniz. Denizle veya okyanusla aranızda cam olduğu için güvende hissedeceksiniz. Karşınızda engin denizi gördüğünüz için kapalı ortamdaymışsınız gibinize de gelmeyecek.

Dünyanın çeşitli yerlerinde sualtı otelleri var. Sualtı akvaryumları gibi çok yeni bir şey değil. Ama elbette, bu güzelliğin bedeli suyun üstündeki otellerden biraz daha yüksek olabilir. E, o kadarının da böyle eşsiz bir deneyim yaşamanın yanında lafı olmaz.

Dünya’daki sualtı otellerine birkaç örnek:

Jules Undersea Lodge: Florida’da bulunan Jules Undersea Lodge (Jules Sualtı Locası), adını Jules Verne’nin Denizler Altında 20 Bin Fersah adlı kitabından alıyor. Ama buraya dalarak girildiği için dalış deneyimi olmayan konukların önce 3 saatlik dalış kursu alması gerekiyor.

Utter Inn: İsveç’teki Utter Inn, tek odasıyla Malaren Gölü’nün 3 metre derinliğinde istirahat ve uyuma olanağı tanıyor. Otele küçük, İsveç evlerine benzer bir yapıdan içeri girip aşağı iniliyor.

Atlantis the Palm: Dubai’daki Atlantis the Palm, bütünüyle sualtı oteli değil. Yüksek kulelerinde ve su hizasında da odaları var. Poseidon ve Neptune suitleri sualtında bulunan süitler, konuklarına 200’den fazla deniz uzmanı tarafından 65.000 çeşit deniz canlısını seyretme fırsatı sunuyor. Poseidon süitte deniz manzaralı banyo, sualtı restoranı Ossiana restoranı, şişme botunuzla camın dışındaki köpekbalıklarını seyredebileceğiniz bir sualtı tankı ve devasa bir akvaryum olan Büyükelçi Lagünü de bulunuyor.

Poseidon Undersea Resort: Fiji’de bulunan Poseidon Undersea Resort (Poseidon Sualtı Resortu) suyun yaklaşık 12 metre altında. Bu otel de Jules Verne romanlarından ilham almış. Her konuğa ona özel bir Triton denizaltısı tahsis edilir ve böylece otel odasına indirilir. Fiji’nin deniz altında devam eden güzelliğini seyretmek için birebir.

Bu arada not düşelim: İstanbul da bir dünya başkenti olarak sualtı otel yarışında yerini almaya hazırlanıyor. Beşiktaş’ta eski Tütün Deposu’nun yerine açılacak Shangri-La Otel’in 7 katının suyun altında olacağı açıklandı.

Advertisements