Tatilde Yanınıza Neler Almalısınız?

Tatil zamanı yaklaştı. Geçireceğiniz güzel günlerin hayalini kurmaya başladınız. Ama bir yandan da hazırlık yapmak lazım. Bazen en yakınınızda olan şey, en kolay unuttuğunuz şey olabilir. O yüzden çorbada bizim de tuzumuz olsun istedik, size küçük bir liste hazırladık.

1. Belgeleriniz. En gözünüzün önünde olan şey pasaportunuz olabilir ama kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Pasaport, vize ve kimlik gibi başka önemli belgelerinizin yurtdışı tatillerde mutlaka yanınızda olması gerekiyor.

2. Şarj. Teknolojiyle iç içe yaşadığımız bu çağda bağlantınızın kopması daha vurucu olabilir. Yanınıza götürdüğünüz elektronik eşyaların şarjını almayı unutmayın. Cep telefonu, fotoğraf makinesi, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar…

3. Plastik ayakkabı. Gözünüzde sert plastik ayakkabılar canlanmasın. Altı plastikten, üstü elastik kumaştan ayakkabılar çakıllı denizlerde ayaklarınızın kesilmesini önler, zorlu şelale veya başka doğa yürüyüşlerinde ayağınızdan çıkmayarak daha güvenli  gezmenizi sağlar.

4. Güneş kremi. Güneşin etkilerinin kışın bile etkilediği günümüzde yaz tatiline güneş kremi olmadan çıkmanız düşünülemez. Cildinizin türüne göre hangi koruma faktörünü kullanmanız gerektiğini öğrenin ve cildinize sahip çıkın.

5. Nakit para. Banka ve kredi kartlarınız yanınızda nakit para da taşıyın. Ne olur ne olmaz, ATM’lerin olmadığı veya kredi kartının kullanılmadığı bir yere denk gelebilirsiniz.

6. Yol tarifi. Akıllı telefonlarda yol tarifi veren uygulamaları yükleyin. Yön duygunuza güvenseniz bile işinize çok yarayacaktır, hele de gittiğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız. Akıllı telefonunuz veya internet bağlantınız yoksa yanınıza harita alın.

7. Yağmurluk. Yazın en sıcak günlerinde tatile çıksanız bile havanın bozabileceğini hesaba katın. Yağmurluk veya hırka tarzı biraz daha kalın bir iki kıyafet yanınıza alırsanız üşütme ihtimalinizi azaltırsınız.

8. Sağlık kartları. Gideceğiniz ülkenin mutfağı alerjik olduğunuz besin maddeleri içerebilir. Alerji ve şeker hastalığınızı, varsa başka kronik hastalıklarınızı (Çölyak, vb) belirten bir kart taşımanız olası rahatsızlıkları engellemenizi, rahatsızlık durumunda da bilinçli müdahele edilmesini sağlar.

9. Dikkatli olun. Gittiğiniz ülkede güvenliğiniz için çantanızı dikkatli taşıyın, polis ve acil servisin numarasını ezberinizde tutun.

10. Araştırın. İnternetteki çeşitli gezi sitelerinden gideceğiniz ülke hakkında okuyucu yorumlarına bakın, isterseniz kullanıcılarla konuşun. Ayrıca gideceğiniz ülkenin kültürünü araştırın. Böylece yerel halkla sorun yaşamazsınız veya ekstra masrafla karşılaşmadan huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

İyi tatiller!

Image

Advertisements