Roma Hakkında 10 Şey

1. Şehir alanının yaklaşık %4’ünü oluşturan tarihsel alan, Roma duvarları içindeki alandan oluşur.

2. Kent simgelerini herkese ulaşılabilir kılmak için her yıl bir hafta bütün kamuya ait kent simgeleri ve tarihi alanlara giriş için ücret alınmaz. Bu hafta genelde Mayıs ayının ortasındadır ve 7-10 gün sürer.

3. Eski Roma kalıntılarını keşfetmek için asıl alan, Colosseum ve Piazza Venezia’yı birleştiren Via dei Fori Imperiali’nin iki yanındaki Colosseo’dadır.

4. Roma’da 900’den fazla kilise vardır.

5. Roma’nın yedi tepesi vardır. (İstanbul’un da öyle. Romalıların AD 330’da o zamanki adıyla Konstantinopol’ü Roma’ya benzetmeye çalıştıkları söylenir.)

6. Roma’ya sanat için gidiyorsanız şehirde birçok dünya çapında müze ve sanat galerisi vardır.

7. İlgi merkezinde olan eski şehirin dışında dolaşmak isterseniz ana yollardan kaçabilir, şehirde dolaşabilir ve bir ortaçağ kasabasındaymış gibi hissedebilirsiniz.

8. Biraz uzun süre kalmayı düşünüyorsanız biraz İtalyanca bilmek yardımcı olabilir. STOP haricindeki yol tabelaları İtalyancadır.

9. Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra kıyafet, mücevherat ve antika alabileceğiniz birçok geleneksel pazar bulabilirsiniz.

10. Lezzetli İtalyan pizzaları tatmak isterseniz aklınızda olsun, birçok pizza restoranı pizzayı sadece akşamları servis eder. Ve ünlü dondurmaya gelince, “gelateria”  arayın. (“Gelato”, dondurmanın İtalyancasıdır.)

İyi tatiller…

Advertisements